Sony K65XR55B.UKA 65" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
55"
65"
  • Energy RatingD
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth34.5 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120Hz
  • FeaturesAI powered, Sound-From-Screen, Google Assitant with Voice Control
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
  • Height86.2 cm
  • Key Feature 1AI powered
  • Key Feature 2Sound-From-Screen
  • Key Feature 3Google Assitant with Voice Control
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Power264 W
  • Product Dimensions86.2cm x 144.7cm x 34.5cm
  • Product Range65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth16.7 cm
  • Shipping Height101.1 cm
  • Shipping Weight35 kg
  • Shipping Width157.4 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersAcoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2)
  • Standard Refresh Rate100Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • WebcamYes
  • Weight26.3 kg
  • Width144.7 cm
  • Width with Stand144.7 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167513
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K65XR55B.UKA 65" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features. With its 4K resolution and HDR technology, this TV delivers incredibly sharp and vibrant images, bringing your favorite movies and shows to life.
- 65" 4K resolution display for stunning picture quality
- HDR technology for enhanced contrast and colors
- Google TV for easy access to streaming services and apps
- 5 Mini LED technology for improved brightness and contrast
- Triluminos display for lifelike colors
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167513
Model Number K65XR55B.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 264 W
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.7 cm
Width with Stand 144.7 cm
Wi-Fi Yes
Weight 26.3 kg
Webcam Yes
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 35 kg
Shipping Height 101.1 cm
Shipping Width 157.4 cm
Shipping Depth 16.7 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Scan Format Progressive
Screen Technology Mini LED
Digital Tuner Yes
Depth 34.5 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Key Feature 1 AI powered
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Height 86.2 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating D
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee