Sony K65XR80U K65XR80PU 65" 4K OLED TV
Available from 20th May 2026
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth18.4 cm
  • DLNA CertifiedNo
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120Hz
  • FeaturesBright OLED picture, Smart features, The screen is the speaker
  • HDMIYes
  • HeadphoneNo
  • Height95.1 cm
  • Key Feature 1Bright OLED picture
  • Key Feature 2Smart features
  • Key Feature 3The screen is the speaker
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions95.1cm x 160.3cm x 18.4cm
  • Product Range65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth24.8 cm
  • Shipping Height85.5 cm
  • Shipping Weight23.2 kg
  • Shipping Width144.2 cm
  • Smart TVYes
  • SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen!
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • USBYes
  • Weight31 kg
  • Width160.3 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736164840
Free 5 Year Guarantee
Euronics
Key features of the Sony K65XR80U K65XR80PU 65' 4K OLED TV include:
  • 65-inch OLED display for crisp, clear images
  • 4K resolution for lifelike detail
  • High Dynamic Range (HDR) support for enhanced contrast and color
  • Acoustic Surface Audio technology for immersive sound directly from the screen
  • Android TV platform for access to a wide range of apps and streaming services
  • Google Assistant and Amazon Alexa compatibility for hands-free voice control
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736164840
Model Number K65XR80U
Colour Black
Operating System Google
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Yes
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Width 160.3 cm
Wi-Fi Yes
Weight 31 kg
Shipping Weight 23.2 kg
Shipping Height 85.5 cm
Shipping Width 144.2 cm
Shipping Depth 24.8 cm
Smart TV Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100Hz
DLNA Certified No
Depth 18.4 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Smart features
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Height 95.1 cm
HDMI Yes
Headphone No
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee