Key features include:
  • 65-inch OLED display for vibrant colors and deep blacks
  • 4K resolution for crystal-clear images
  • BRAVIA 8 technology for enhanced contrast and clarity
  • Advanced technology for smoother motion and reduced blur
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736170223
Model Number K65XR8M25B.UKA
Colour Black
Product Range 65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
Product Dimensions 84.4cm x 144.3cm x 33.9cm
Power 418 W
RMS Output Power 15W + 15W + 10W + 10W
Operating System Android
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.3 cm
Width with Stand 144.3 cm
Wi-Fi Yes
Weight 24.2 kg
Webcam Yes
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 32 kg
Shipping Height 94.7 cm
Shipping Width 159.2 cm
Shipping Depth 18 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Smart App Control Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
Scan Format Progressive
Screen Technology QD-OLED
Speakers Acoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 2)
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 33.9 cm
Depth with Stand 33.9 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED (QD-OLED)
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Acoustic Surface Audio+ - Immersive sound experience
Key Feature 1 Triluminos Pro Max - Vivid, life-like colours
Horizontal Viewing Angle 78
Height with Stand 84.4 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 4 65-inch OLED display - Stunning detail in every scene
Key Feature 3 Voice control - Hands-free interaction with Google
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 100/120Hz
Height 84.4 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating F
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Sony 65" BRAVIA 8 4K OLED TV with Advanced Technology
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee