Sony K75S38B.UKA 75" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth41 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.0 (x4)
  • Height104.2 cm
  • Key Feature 1Stunning 4K HDR - Visuals that captivate
  • Key Feature 2Built-in Google TV - Stream with ease
  • Key Feature 3Voice control - Hands-free convenience
  • Key Feature 4Elegant design - Enhances your space
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Power302 W
  • Product Dimensions104.2cm x 167.5cm x 41cm
  • Product Range75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth18.7 cm
  • Shipping Height110.7 cm
  • Shipping Weight44 kg
  • Shipping Width181 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Standard Refresh Rate50Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • Weight33.4 kg
  • Width167.5 cm
  • Width with Stand167.5 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167742
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K75S38B.UKA 75" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features. With its large 75" screen and 4K resolution, this TV delivers crisp, clear images that bring your favorite movies, TV shows, and games to life.
Key features of the Sony K75S38B.UKA 75" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV include:
  • 4K resolution for incredibly detailed and lifelike images
  • Google TV platform for easy access to streaming apps and content
  • LED backlighting for vibrant colors and deep blacks
  • High Dynamic Range (HDR) support for enhanced contrast and color accuracy
  • Smart TV capabilities for streaming, browsing, and more
  • Integrated voice control for hands-free operation
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167742
Model Number K75S38B.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 302 W
RMS Output Power 10W + 10W
Operating System Google
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 167.5 cm
Width with Stand 167.5 cm
Wi-Fi Yes
Weight 33.4 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 44 kg
Shipping Height 110.7 cm
Shipping Width 181 cm
Shipping Depth 18.7 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Scan Format Progressive
Screen Technology 4KUHD
Digital Tuner Yes
Depth 41 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 104.2 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.0 (x4)
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee