Sony K75XR55BP.UKA 75" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
75"
85"
98"
  • Energy RatingD
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth40.5 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120Hz
  • FeaturesAI powered, Sound-From-Screen, Google Assitant with Voice Control
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
  • Height99 cm
  • Key Feature 1AI powered
  • Key Feature 2Sound-From-Screen
  • Key Feature 3Google Assitant with Voice Control
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Power339 W
  • Product Dimensions99cm x 167.1cm x 40.5cm
  • Product Range75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size75 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth18 cm
  • Shipping Height111.4 cm
  • Shipping Weight50 kg
  • Shipping Width181 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersAcoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2)
  • Standard Refresh Rate100Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • WebcamYes
  • Weight38.6 kg
  • Width167.1 cm
  • Width with Stand167.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167483
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K75XR55BP.UKA 75" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV is a large-screen powerhouse that delivers cinematic picture quality, advanced smart features, and immersive sound, all powered by Sony’s latest Cognitive Processor XR. Designed to transform your living space into a true home theatre, it combines cutting-edge display technology with the intuitive Google TV platform for a seamless entertainment experience.
The TV supports multiple HDR formats, including HDR10, HLG, and Dolby Vision, ensuring outstanding detail and realism across all types of content. A native 120Hz refresh rate and XR Motion Clarity make fast-moving action look smooth and crisp, whether you’re watching live sport, blockbuster films, or next-generation console games. The XR Clear Image feature also refines lower-resolution video, upscaling it intelligently to near-4K quality.
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167483
Model Number K75XR55BP.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 339 W
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 167.1 cm
Width with Stand 167.1 cm
Wi-Fi Yes
Weight 38.6 kg
Webcam Yes
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 50 kg
Shipping Height 111.4 cm
Shipping Width 181 cm
Shipping Depth 18 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 75 in
Scan Format Progressive
Screen Technology Mini LED
Digital Tuner Yes
Depth 40.5 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Key Feature 1 AI powered
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Height 99 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating D
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee