Sony K77XR80PU 77" 4K OLED TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
55"
77"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth40.5 cm
  • DLNA CertifiedNo
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120HZ
  • FeaturesBright OLED picture, Smart features, The screen is the speaker
  • HDMIYes
  • HeadphoneNo
  • Height101.2 cm
  • Key Feature 1Bright OLED picture
  • Key Feature 2Smart features
  • Key Feature 3The screen is the speaker
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions101.2cm x 171.3cm x 40.5cm
  • Product Range75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen Size77 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth19.1 cm
  • Shipping Height111.5 cm
  • Shipping Weight44 kg
  • Shipping Width191.2 cm
  • Smart TVYes
  • SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen!
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • USBYes
  • VA & Streaming AppsAlexa, Google Assistant, Google Play Store, Siri
  • Weight34 kg
  • Width171.3 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736159747
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K77XR80PU 77" 4K OLED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for a true home theater experience. With its OLED technology, this TV produces deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast for lifelike images on screen. The 4K resolution ensures every detail is crisp and clear, making your favorite movies, shows, and games look better than ever.
  • 77" 4K OLED display for stunning picture quality
  • Sony X1 Ultimate processor for enhanced color, clarity, and contrast
  • Acoustic Surface Audio technology for immersive sound
  • Android TV with Google Assistant for easy access to entertainment
  • Built-in Chromecast for streaming content from your devices
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736159747
Model Number K77XR80PU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System Google
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Yes
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Width 171.3 cm
Wi-Fi Yes
Weight 34 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 44 kg
Shipping Height 111.5 cm
Shipping Width 191.2 cm
Shipping Depth 19.1 cm
Smart TV Yes
Screen Size 77 in
Screen Technology OLED
Standard Refresh Rate 100Hz
DLNA Certified No
Depth 40.5 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Smart features
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Height 101.2 cm
HDMI Yes
Headphone No
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Sony K77XR80PU 77" 4K OLED TV
Free 5 Year Guarantee
Sony K77XR80PU 77" 4K OLED TV