Sony K85S38BP.UKA 85" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
85"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth45.6 cm
  • Depth with Stand45.6 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • FeaturesTriluminos Pro colours, X-Balanced speaker., Google Assistant
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.0 (x4)
  • Height117.7 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro colours
  • Key Feature 2X-Balanced speaker.
  • Key Feature 3Google Assistant
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Power361 W
  • Product Dimensions117.7cm x 190.1cm x 45.6cm
  • Product Range80 inch plus LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size85 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth23.7 cm
  • Shipping Height123.1 cm
  • Shipping Weight58 kg
  • Shipping Width203.5 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Standard Refresh Rate50Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 400
  • Weight43.8 kg
  • Width190.1 cm
  • Width with Stand190.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167711
Free 5 Year Guarantee
Euronics
Introducing the Sony K85S38BP.UKA 85" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV, the ultimate entertainment hub for your home. This stunning TV delivers crystal-clear 4K resolution, vibrant colors, and enhanced contrast for an immersive viewing experience.
Whether you're watching movies, sports, or playing games, the Sony K85S38BP.UKA 85" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV will take your entertainment to the next level.
  • 85" 4K resolution for crystal-clear picture quality
  • Google TV built-in for easy access to streaming services and apps
  • BRAVIA 3 LED technology for enhanced clarity and detail
  • HDR support for improved dynamic range
  • Immersive viewing experience for movies, sports, and gaming
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167711
Model Number K85S38BP.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 361 W
RMS Output Power 10W + 10W
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 190.1 cm
Width with Stand 190.1 cm
Wi-Fi Yes
Weight 43.8 kg
Shipping Weight 58 kg
Shipping Height 123.1 cm
Shipping Width 203.5 cm
Shipping Depth 23.7 cm
Smart TV Yes
Screen Size 85 in
Scan Format Progressive
Screen Technology Mini LED
Digital Tuner Yes
Depth 45.6 cm
Depth with Stand 45.6 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 3 Google Assistant
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 117.7 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.0 (x4)
Vesa Mount Size 400 x 400
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee