Sony K85XR55BP.UKA 85" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
75"
85"
98"
  • Energy RatingC
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth47.4 cm
  • Depth with Stand47.4 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate100/120Hz
  • FeaturesSound-from-screen, With Google Assistant, Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
  • Height111.7 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Sound-from-screen
  • Key Feature 2With Google Assistant
  • Key Feature 3Dolby Vision/Atmos, DTS:X, and IMAX Enhanced
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemAndroid
  • Power393 W
  • Product Dimensions111.7cm x 189.5cm x 47.4cm
  • Product Range80 inch plus LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size85 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth22.6 cm
  • Shipping Height123.3 cm
  • Shipping Weight60 kg
  • Shipping Width202.6 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart TVYes
  • SpeakersAcoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2)
  • Standard Refresh Rate100Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 400
  • WebcamYes
  • Weight49.1 kg
  • Width189.5 cm
  • Width with Stand189.5 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167421
Free 5 Year Guarantee
Euronics
Introducing the Sony K85XR55BP.UKA 85" 4K BRAVIA 5 Mini LED HDR Google TV, a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
  • 85" 4K display with BRAVIA 5 Mini LED technology for enhanced brightness and contrast
  • High Dynamic Range (HDR) support for lifelike colors and detailed images
  • Google TV platform for easy access to streaming services, apps, and more
  • Smart remote with voice control for hands-free operation
  • Dolby Atmos support for immersive audio experience
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167421
Model Number K85XR55BP.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 393 W
Operating System Android
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 189.5 cm
Width with Stand 189.5 cm
Wi-Fi Yes
Weight 49.1 kg
Webcam Yes
Shipping Weight 60 kg
Shipping Height 123.3 cm
Shipping Width 202.6 cm
Shipping Depth 22.6 cm
Smart TV Yes
Screen Size 85 in
Scan Format Progressive
Screen Technology Mini LED
Digital Tuner Yes
Depth 47.4 cm
Depth with Stand 47.4 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Horizontal Viewing Angle 178
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Height 111.7 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Energy Rating C
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee