Sony K98XR55BP.UKA 98" BRAVIA 5 Ultra HD LED TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
75"
85"
98"
  • Energy RatingC
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth48.8 cm
  • Depth with Stand48.8 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate100/120Hz
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
  • Height132.5 cm
  • Height with Stand132.5 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro Max - Unmatched colour vibrancy
  • Key Feature 2Acoustic Surface Audio+ - Immersive sound experience
  • Key Feature 3Acoustic Centre Sync - Harmonises audio seamlessly
  • Key Feature 4Advanced 4K technology - Stunning picture fidelity
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemAndroid
  • Power621 W
  • Product Dimensions132.5cm x 219.9cm x 48.8cm
  • Product Range80 inch plus LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth28.6 cm
  • Shipping Height139.6 cm
  • Shipping Weight94 kg
  • Shipping Width233.2 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersAcoustic Multi-Audio (Full Range x 2 / Tweeter x 2)
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size600 x 400
  • WebcamYes
  • Weight71.4 kg
  • Width219.9 cm
  • Width with Stand219.9 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167650
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K98XR55BP.UKA 98" BRAVIA 5 Ultra HD LED TV offers an immersive viewing experience with its large screen size and stunning picture quality. With 5 times the resolution of Full HD, this TV delivers crystal-clear images and vibrant colors, bringing your favorite movies and shows to life.
Key Features:
  • 98" screen size for a truly cinematic experience
  • 5 Ultra HD resolution for sharp and detailed images
  • LED technology for bright and vivid colors
  • BRAVIA technology for enhanced picture quality
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167650
Model Number K98XR55BP.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 621 W
Operating System Android
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 219.9 cm
Width with Stand 219.9 cm
Wi-Fi Yes
Weight 71.4 kg
Webcam Yes
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 94 kg
Shipping Height 139.6 cm
Shipping Width 233.2 cm
Shipping Depth 28.6 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Scan Format Progressive
Screen Technology Mini LED
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 48.8 cm
Depth with Stand 48.8 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Horizontal Viewing Angle 178
Height with Stand 132.5 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Height 132.5 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 600 x 400
Energy Rating C
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee