TCL 55C6KS-UK 55" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio22.9
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth5.6 cm
  • Depth with Stand29.7 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedYes
  • Enhanced Refresh Rate60 Hz
  • FeaturesQD-Mini LED, QLED technology, HVA Screen, AiPQ Processor
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • Height71.3 cm
  • Height with Stand77.6 cm
  • Horizontal Viewing Angle178/178
  • Key Feature 1QD-Mini LED
  • Key Feature 2 QLED technology
  • Key Feature 3 HVA Screen
  • Key Feature 4 AiPQ Processor
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions71.3cm x 122.9cm x 5.6cm
  • Product Range55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power2x10 W + 20W
  • Screen Size55 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth12.8 cm
  • Shipping Height87.5 cm
  • Shipping Weight16.4 kg
  • Shipping Width136 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • VideocallYes
  • Warranty Informationreceipt of purchase must be kept to support any warranty claim
  • Weight12.54 kg
  • Width122.9 cm
  • Width with Stand122.9 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN5901292526238
The TCL 55C6KS-UK 55" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV offers stunning picture quality and advanced technology for an immersive viewing experience.
  • 55" 4K Ultra HD display for crisp, clear images
  • Quantum Dot technology for vibrant colors and enhanced brightness
  • Mini LED backlighting for deeper blacks and improved contrast
  • Dolby Vision HDR for realistic and lifelike visuals
  • Integrated Roku smart platform for easy access to streaming services
More Information
Manufacturer tcl
GTIN 5901292526238
Model Number 55C6KS-UK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 2x10 W + 20W
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
Videocall Yes
Width 122.9 cm
Width with Stand 122.9 cm
Wi-Fi Yes
Weight 12.54 kg
Shipping Weight 16.4 kg
Shipping Height 87.5 cm
Shipping Width 136 cm
Shipping Depth 12.8 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 55 in
Screen Technology Mini LED
Speakers 2.1
DLNA Certified Yes
Digital Tuner Yes
Depth 5.6 cm
Depth with Stand 29.7 cm
Aspect Ratio 22.9
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 QLED technology
Key Feature 1 QD-Mini LED
Height with Stand 77.6 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 4 AiPQ Processor
Key Feature 3 HVA Screen
Enhanced Refresh Rate 60 Hz
Height 71.3 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating F
Close