TCL 65C6KS-UK 65" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
Available from 22nd May 2026
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio23.9
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth5.6 cm
  • Depth with Stand29.6 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • FeaturesQD-Mini LED, QLED technology, HVA Screen, AiPQ Processor
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • Height83.2 cm
  • Height with Stand89.5 cm
  • Key Feature 1QD-Mini LED
  • Key Feature 2 QLED technology
  • Key Feature 3 HVA Screen
  • Key Feature 4 AiPQ Processor
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions83.2cm x 144.7cm x 5.6cm
  • Product Range65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth14.5 cm
  • Shipping Height100 cm
  • Shipping Weight24.54 kg
  • Shipping Width160.8 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • VideocallYes
  • Warranty Informationreceipt of purchase must be kept to support any warranty claim
  • Weight17.78 kg
  • Width144.7 cm
  • Width with Stand144.7 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN5901292526221
The TCL 65C6KS-UK 65" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and immersive viewing experience.
Key features include:
  • 65" 4K Ultra HD display for crystal-clear images
  • Quantum Dot-Mini LED technology for vibrant colors and deep contrast
  • Dolby Vision HDR for enhanced brightness and contrast
  • Android TV platform for access to a wide range of streaming apps
  • Hands-free voice control with Google Assistant built-in
  • Sleek design with slim bezels for a modern look
More Information
Manufacturer tcl
GTIN 5901292526221
Model Number 65C6KS-UK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
Videocall Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.7 cm
Width with Stand 144.7 cm
Wi-Fi Yes
Weight 17.78 kg
Shipping Weight 24.54 kg
Shipping Height 100 cm
Shipping Width 160.8 cm
Shipping Depth 14.5 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology Mini LED
Speakers 2.1
DLNA Certified Yes
Digital Tuner Yes
Depth 5.6 cm
Depth with Stand 29.6 cm
Aspect Ratio 23.9
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 QLED technology
Key Feature 1 QD-Mini LED
Height with Stand 89.5 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 4 AiPQ Processor
Key Feature 3 HVA Screen
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 83.2 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating E
Close