TCL 75C6KS-UK 75" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV
Available from 22nd May 2026
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio24.9
  • Backlight TechnologyMini LED
  • BluetoothYes
  • Depth5.7 cm
  • Depth with Stand34.1 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedYes
  • Enhanced Refresh Rate60 Hz
  • FeaturesQD-Mini LED, QLED technology, HVA Screen, AiPQ Processor
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • Height96 cm
  • Height with Stand102.8 cm
  • Horizontal Viewing Angle178/178
  • Key Feature 1QD-Mini LED
  • Key Feature 2 QLED technology
  • Key Feature 3 HVA Screen
  • Key Feature 4 AiPQ Processor
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions96cm x 167cm x 5.7cm
  • Product Range75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions
  • Screen Size75 in
  • Screen TechnologyMini LED
  • Shipping Depth16.4 cm
  • Shipping Height112.5 cm
  • Shipping Weight34.56 kg
  • Shipping Width185 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • VideocallYes
  • Warranty Informationreceipt of purchase must be kept to support any warranty claim
  • Weight24.06 kg
  • Width167 cm
  • Width with Stand167 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN5901292526214
Price Saving SAVE
The TCL 75C6KS-UK 75" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and immersive viewing experience. With Quantum Dot technology and Mini LED backlighting, this TV delivers vibrant colors, deep blacks, and enhanced contrast for a lifelike picture.
Key features of the TCL 75C6KS-UK 75" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV include:
- Quantum Dot technology for vibrant and accurate colors
- Mini LED backlighting for deeper blacks and enhanced contrast
- 4K Ultra HD resolution for crisp and detailed images
- Dolby Vision HDR for a more immersive viewing experience
- Android TV platform for easy access to streaming services and apps
With its advanced display technologies and smart features, the TCL 75C6KS-UK 75" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV is a great choice for anyone looking for a high-quality television for their home entertainment setup.
More Information
Manufacturer tcl
GTIN 5901292526214
Model Number 75C6KS-UK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
Videocall Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 167 cm
Width with Stand 167 cm
Wi-Fi Yes
Weight 24.06 kg
Shipping Weight 34.56 kg
Shipping Height 112.5 cm
Shipping Width 185 cm
Shipping Depth 16.4 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 75 in
Screen Technology Mini LED
Speakers 2.1
DLNA Certified Yes
Digital Tuner Yes
Depth 5.7 cm
Depth with Stand 34.1 cm
Aspect Ratio 24.9
Backlight Technology Mini LED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 QLED technology
Key Feature 1 QD-Mini LED
Height with Stand 102.8 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 4 AiPQ Processor
Key Feature 3 HVA Screen
Enhanced Refresh Rate 60 Hz
Height 96 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating E
Close
Price Saving SAVE